Aktualności

Październik 2020

Poznań: znaczny wzrost bezpieczeństwa przy Dmowskiego

Realizacja naszego projektu organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Dmowskiego i Hetmańskiej w Poznaniu ma przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwo uczestników ruchu (głównie pieszych, w tym uczniów pobliskiej szkoły). Niedawno inwestycja dobiegła końca.

Zaprojektowane i wprowadzone zmiany są istotne z uwagi na wcześniejsze zdarzenia drogowe na skrzyżowaniu (m.in. wypadek, w którym zginęło potrącone przez tramwaj dziecko).

Z myślą o bezpieczeństwie i przyszłości

Jednym z nowych rozwiązań jest wydzielony azyl dla pieszych, który powstał na północno-zachodnim wlocie ul. Hetmańskiej. Przejście dla pieszych przez tory tramwajowe ma również nowatorską geometrię. Poszczególne elementy są „przesunięte” względem siebie i znajdują się pod kątem do torów. Zastosowane rozwiązania mają poprawić widoczność i bezpieczeństwo przechodniów.

Projektanci stadtraum Polska przewidzieli też rozwiązania „na przyszłość”. Docelowo na skrzyżowaniu ulic Dmowskiego i Hetmańskiej powstaną przejazdy rowerowe, do których wykonawca częściowo przystosował już inwestycję (zgodnie z naszym projektem). Widocznymi elementami infrastruktury są m.in. obniżone krawężniki.

Kompleksowe podejście

Wśród pozostałych widocznych „nowości”, na które warto zwrócić uwagę, są: poprawa geometrii na wlotach skrzyżowania i nowa nawierzchnia na zachodnim wlocie ul. Hetmańskiej.

Opis inwestycji zrealizowanej na skrzyżowaniu ulic Dmowskiego i Hetmańskiej w Poznaniu można znaleźć też na stronie internetowej Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.

Biuro projektowe stadtraum Polska zaprojektowało również szereg innych rozwiązań, które pozytywnie wpłynęły na bezpieczeństwo pieszych (m.in. w Łebczu w gminie Puck), a także rowerzystów (m.in. w Poznaniu).