Aktualności

Grudzień 2019

Poznań: projekt stałej organizacji ruchu na Wildzie

Obszerny projekt stadtraum Polska dla Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu uporządkuje organizację ruchu na poznańskiej Wildzie i związaną z nim przestrzeń miejską oraz umożliwi wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania. W ramach działań nasi projektanci uczestniczyli także w spotkaniach informacyjnych dla mieszkańców dzielnicy, które odbyły się w listopadzie 2019r.

Przedstawiciele stadtraum Polska, ZDM, Miejskiego Inżyniera Ruchu i Rady Osiedla Wilda opowiedzieli poznaniakom o zmianach w organizacji ruchu, które pojawią się na Wildzie jesienią 2020r. Formuła spotkań i materiałów przygotowanych przez nasze biuro projektowe pozwoliła wypracować szereg pomysłów, które pomogą jeszcze lepiej dopasować planowane rozwiązania do potrzeb mieszkańców. Optymalne rozwiązania projektowe stanowią priorytet, gdyż Wilda sąsiaduje ze ścisłym centrum Poznania, charakteryzuje się zwartą zabudową, gęstą siecią ulic i dużym natężeniem ruchu.

Większe bezpieczeństwo

Zmiany w organizacji ruchu na Wildzie mają m.in. zapewnić możliwie jak największą liczbę miejsc postojowych, które będą zgodne z przepisami prawa. Na miejscach postojowych możliwe ma być również zastosowanie opłat za parkowanie (w ramach Strefy Płatnego Parkowania). Wraz ze strefą parkowania w części dzielnicy zostanie także wprowadzona strefa ograniczonej prędkości „Tempo 30”, co przyczyni się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu – głównie pieszych i rowerzystów. Dzięki zaprojektowaniu kontraruchów dla rowerzystów na ulicach jednokierunkowych i wprowadzeniu innych dedykowanych im rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa i organizacji ruchu poprawie ulegną szybkość i komfort poruszania się na dwóch kółkach po Wildzie.

Nasze rozwiązania pomogą „uwolnić” zdecydowaną większość wildeckich chodników od samochodów i poprawić widoczność na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych. Na wielu ulicach zostanie zmieniony sposób parkowania i zabezpieczone zostaną drzewa tak, aby wildecka przestrzeń odzyskała dawny blask, była przyjazna i estetyczna dla mieszkańców.

Wieloetapowe działanie

Projekt o roboczej nazwie #makewildagreatagain powstał w oparciu o szereg koncepcji przygotowanych dla ZDM m.in. przez Politechnikę Poznańską, biura projektowe, a także Radę Osiedla Wilda (w konsultacji z mieszkańcami dzielnicy). Szczegóły na temat planowanych rozwiązań można znaleźć na stronie Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.

Projekt stałej organizacji ruchu na Wildzie jest kolejnym ważnym przedsięwzięciem, które zostało zrealizowane przez biuro projektowe stadtraum Polska. Niedawno nasi specjaliści przygotowali m.in. projekt organizacji ruchu (w tym projekt kontrapasów) na poznańskim Łazarzu czy projekt drogi rowerowej przy ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu.