Aktualności

Styczeń 2019

Gmina Puck: bezpieczniej na skrzyżowaniu dzięki sygnalizacji świetlnej

Biuro stadtraum Polska wykonało projekt sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Pucka – Młyńska w sąsiadującej z Władysławowem miejscowości Łebcz. Celem zaprojektowanych zmian jest zwiększenie bezpieczeństwa ruchu pieszych i kierowców.

Wzmożony ruch pojazdów w godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego utrudnia pokonanie jezdni przez pieszych. W pobliżu skrzyżowania znajduje się szkoła podstawowa, co sprawia, że szczególnie narażone na ryzyko potrącenia są dzieci. Sytuację miały poprawić niskie azyle pośrodku jezdni, zbudowane na wlotach skrzyżowania. Niestety, z uwagi na niekorzystną geometrię jezdni, azyle nie stanowią wystarczającego zabezpieczenia dla pieszych, ponieważ często najeżdżają na nie skręcające pojazdy ciężarowe.

Z kolei latem, skrzyżowanie przenosi dodatkowy ruch pojazdów związany z wakacyjnymi wyjazdami do nadmorskiego Władysławowa. Duży wzrost liczby pojazdów, zwłaszcza na relacjach skrętnych, zwiększa prawdopodobieństwo wypadku. Zarządca Drogi zdecydował się na przygotowanie i wdrożenie projektu sygnalizacji świetlnej.

W ramach projektu usunięto wyspy kanalizujące ruch na wszystkich wlotach oraz ustawiono maszty z sygnalizatorami, a projektowane przejścia dla pieszych wyznaczono na całej szerokości jezdni. Wyeliminowanie azylów, które i tak nie spełniały do końca swej roli, sprawiło, że zasady ruchu na skrzyżowaniu są bardziej przejrzyste i czytelne dla pieszych i kierowców. Dla sygnalizacji opracowano dwa acykliczne programy sygnalizacji: podstawowy, działający od września do czerwca, oraz dodatkowy, działający w okresie wakacyjnym. Dzięki temu sygnalizacja zawsze zapewnia odpowiednią przepustowość skrzyżowania i znacznie zwiększa bezpieczeństwo pieszych.