Aktualności

Marzec 2016

Projekt organizacji ruchu na Rondzie Śródka w Poznaniu

Biuro stadtraum Polska opracowuje aktualnie projekt organizacji ruchu z sygnalizacją świetlną na Rondzie Śródka w Poznaniu, jednym z ważniejszych węzłów komunikacyjnych miasta.
Wlot wschodni (ul. Warszawska) prowadzi ruch z i do drogi krajowej nr 92, która obok autostrady A2 jest główną trasą na Warszawę. Skrzyżowanie to łączy także tzw. I. i II. ramę komunikacyjną Poznania. Bliskość dworca autobusowego i torowiska tramwajowe na wszystkich wlotach sprawiają, że jest to również ważny węzeł przesiadkowy. Wszystkie te cechy stawiają wysokie wymagania projektowanej sygnalizacji, która musi przenieść duże natężenia ruchu i zapewnić priorytetowy przejazd tramwajom przez rondo.

W tym celu zaprojektowano elastyczny program akomodacyjny, który dostosowuje długość sygnałów zielonych do zmiennych natężeń ruchu i pozwala tramwajom przejeżdżać przez rondo „na raz”, bez potrzeby zatrzymywania się na wyspie. Taki sposób sterownia znacznie minimalizuje czas potrzebny na przejazd tramwaju przez skrzyżowanie i tym samym podnosi efektywność działania komunikacji publicznej.

Do wykonania tak skomplikowanego projektu konieczne było użycie specjalnego oprogramowania do projektowania sygnalizacji – LISA+, które na każdym kroku wspierało projektanta. Jedną z największych zalet programu jest możliwość przygotowania i symulacji działania algorytmów akomodacyjnych.